Elche - Real Madrid

Real Madrid și Liverpool încheie anul cum nu și-au dorit

61
Două dintre cele mai bune echipe din Europa la ora actuală, Real Madrid și FC Liverpool, s-au mulțumit doar cu o remiză în ultimul lor meci în 2020, susținute în La Liga, respectiv Premier League.

CHIȘINĂU, 31 dec – Sputnik. Real Madrid s-a împiedicat pe terenul nou-promovatei Elche. A terminat la egalitate, scor 1-1 și a încheiat anul pe locul 2, la două puncte în spatele liderului Atletico Madrid.

Real a deschis scorul în minutul 20, după ce mingea trimisă în transversală de Asensio a fost împinsă în poartă de Modric, cu capul.

În debutul reprizei secunde, Elche a primit penalty, iar Fidel a egalat de la punctul cu var. A urmat apoi un asalt al madrilenilor, dar portarul lui Elche, Badia, a parat miraculos șuturile lui Lucas Vasquez, Carvajal și Ramos.

În prelungiri, Elche putea să dea lovitura, dar portarul, Courtois, aflat la meciul 100 pentru madrileni, a intervenit excelent la lovitura liberă executată de Verdu. Nou-promovata a întrerupt o serie de 8 înfrângeri consecutive în fața celor de la Real, însă rămâne cu o singură victorie, 6 remize și 3 înfrângeri în acest sezon și e pe locul 15 în La Liga.

Atletico Madrid are cu 2 puncte mai mult ca Real Madrid, dar și cu 2 meciuri mai puțin disputate. Echipa lui Diego Simeone emite pretenții serioase la câștigarea titlului, având 11 victorii în 14 partide. Un nou succes a fost obținut cu Getafe, scor 1-0. Luis Suarez a marcat în duelul cu Getafe al optulea gol în 11 partide. Uruguayanul a egalat recordul lui Radamel Falcao, pentru cel mai bun debut al unui fotbalist de la Atletico Madrid în La Liga.

Liverpool s-a mulțumit doar cu o remiză, scor 0-0, pe terenul lui Newcastle. Vedeta Salah a ratat cea mai mare șansă de gol a ”cormoranilor” în prima repriză. Liderul Liverpool are deja doar 3 puncte avans față de Manchester United, care are un meci în minus.

Un alt meci, Tottenham - Fulham, a fost amânat, din cauza focarului de Covid-19 de la echipa lui Jose Mourinho.

61
Tagurile:
Liverpool, Real Madrid
Champions League - Group G - FC Barcelona v Juventus - Camp Nou, Barcelona, Spain

71
(reînnoit 10:01 04.01.2021)
Cristiano Ronaldo a reuşit o dublă în victoria lui Juventus cu Udinese, scor 4-1 şi a ajuns astfel al doilea cel mai bun marcator din istoria fotbalului!

CHIȘINĂU, 4 ian – Sputnik. Starul portughez are 758 de goluri în carieră şi l-a depăşit pe legendarul Pele. Cristiano Ronaldo îl mai are în faţă în acest moment doar pe cehul Josef Bican (759).

Ronaldo a marcat 758 de goluri în 1035 de partide oficiale, în timp ce Pele a avut nevoie de doar 815 meciuri pentru cele 757 de reușite.

​Marele rival a lui Cristiano Ronaldo, Lionel Messi are 713 goluri marcate în carieră. În schimb, argentinianul a ajuns aseară la 500 de meciuri în La Liga, fiind la 5 partide distanță de fostul căpitan al catalanilor, Xavi.

Messi și-a ajutat echipa să câștige în deplasarea de la Huesca, scor 1-0. El i-a pasat decisiv lui Frenkie de Jong.

Barcelona se află pe locul 5, cu 28 de puncte, cu 10 mai puțin ca liderul Atletico Madrid.

71
Tagurile:
Cristiano Ronaldo
Tematic
Lewandowski, ales fotbalistul anului 2020 - Reacția lui Cristiano Ronaldo!

Загрузка...
Real Madrid - Celta

Real Madrid, aproape de un transfer stelar după ce a urcat pe primul loc

78
(reînnoit 15:11 03.01.2021)
Real Madrid a început cu dreptul anul 2021 și s-a impus în primul meci, 2-0 cu Celta Vigo, în etapa a 17-a din La Liga.

CHIȘINĂU, 3 ian – Sputnik. Fără căpitanul Sergio Ramos, accidentat, echipa antrenată de Zinedine Zidane a început în forță meciul și a deschis scorul în minutul 7, prin Lucas Vazquez, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 53, Marcos Asensio a stabilit scorul final, marcând cu un șut din interiorul careului.

Real Madrid a urcat pe primul loc în La Liga, cu 36 de puncte în 17 partide. ”Albii” au un punct peste rivala Atletico Madrid, care are și trei meciuri în minus. Echipa lui Diego Simeone poate reveni pe prima poziție, dacă va câștiga astăzi cu Alaves.

La conferința de presă după meciul cu Celta, antrenorul lui Real, Zinedine Zidane, a vorbit despre campania de achiziții din această iarnă. Chiar dacă salariile vor fi reduse cu 10%, pe fondul crizei economice provocate de coronavirus, Real are o țintă: fundașul David Alaba de la Bayern Munchen. Câștigătorul Ligii Campionilor se află în negocieri avansate cu Real pentru că a intrat în ultimele 6 luni de contract. Austriacul va ajunge cel mai probabil în vară pe Santiago Bernabeu.

În cadrul conferinței de presă, Zidane a mai avut un mesaj către conducerea clubului. Situația fotbaliștilor care au intrat în ultimele 6 luni de contract trebuie rezolvată curând. Este vorba despre trei jucători importanți: Sergio Ramos (34 de ani), Luka Modric (35) și Lucas Vazquez (29).