Juventus, umilită de Fiorentina

80
Juventus își îngreunează șansele de a câștiga al 10-lea titlu consecutiv în Serie A. Echipa lui Cristiano Ronaldo a încheiat anul în genunchi, fiind spulberată cu 0-3 de Fiorentina, chiar pe propria arenă.

CHIȘINĂU, 23 dec – Sputnik. Ultima dată când Juventus a pierdut cu 0-3 un meci jucat acasă în campionat a fost în urmă cu mai bine de un deceniu, pe 10 ianuarie 2010, când torinezii cedau în fața lui AC Milan. La finalul acelui sezon, 2010-2011, Juventus termina doar pe locul șapte în Serie A, campionatul fiind câștigat de AC Milan, ultima echipă care a cucerit ”Scudetto” înaintea seriei incredibile a torinezilor.

Fiorentina a deschis scorul încă din minutul 3, prin Vlahovic, iar Juventus a evoluat în inferioritate numerică din minutul 18, când Cuadrado a fost eliminat. În partea secundă, oaspeții au punctat prin autogolul lui Alex Sandro (76) și reușita lui Caceres (81).

Juve nu mai pierduse de 11 meciuri oficiale la rând. Ultima înfrângere data din 28 octombrie, când Barcelona s-a impus cu 2-0, tot la Torino. Înfrângerea cu Fiorentina este prima din actuala stagiune în Serie A. ”Bătrâna Doamnă” pierduse ultima dată pe 1 august, cu Roma, într-o partidă fără miză, din ultima etapă a campionatului trecut.

Pentru înfrângerea de aseară, conducerea lui Juve dă vina pe arbitrul Federico La Penna. Vicepreședintele Pavel Nedved a rămas la stadion doar până în minutul 77, când scorul era 2-0 pentru Fiorentina. Cehul a fost nemulțumit de o decizie a arbitrului, care nu a acordat penalty la un duel între Bernardeschi și portarul Dragowski. Nedved a părăsit furios arena, făcând semn că s-a săturat. Conducerea lui Juve a reproșat arbitrului că nu a dictat mai multe lovituri libere, cel mai faultat fiind Cristiano Ronaldo.

Presa italiană îl critică și pe antrenorul Andrea Pirlo, care a debutat în acest an în calitate de tehnician. Neavând experiența necesară, campionul mondial din 2006 ar putea fi demis la finalul sezonului. Asta pentru că Juve se află abia pe locul 4, cu 24 de puncte. Liderul AC Milan, care are 31 de puncte, va juca în această seară cu Lazio.

Rivalul lui Cristiano Ronaldo, Leo Messi a făcut un meci foarte bun pentru Barcelona în duelul cu Real Valladolid. Argentinianul a stabilit scorul final de 3-0 și a ajuns la 644 de goluri înscrise pentru un singur club. Messi l-a depășit astfel pe legendarul Pele. Brazilianul punctase de 643 de ori pentru Santos, în perioada 1957- 1975.

80
Tagurile:
Cristiano Ronaldo

Rezultat surpriză Naomi Osaka - Serena Williams

222
(reînnoit 06:58 18.02.2021)
După victoria cu Simona Halep, marea campioană Serena Williams a întâlnit-o pe japoneza Naomi Osaka – meciul s-a încheiat acum câteva minute.

BUCUREȘTI, 18 feb – Sputnik. Drumul spre egalarea recordului istoric de 24 de titluri de Grand Slam al americancei Serena Williams s-a întrerupt pentru moment.

Simona Halep şi Serena Williams
© Sputnik / Антон Денисов

Japoneza Naomi Osaka a învins-o pe super atleta de 39 de ani – și este prima jucătoare calificată în finala de la Australian Open.

Naomi Osaka a obținut o victorie clară în semifinala cu Serena Wiliams, în două seturi, cu scorul de 6-3, 6-4.

Williams a început la fel ca în meciul cu Halep, conducând cu 2-0, dar japoneza a egalat imediat, ducând apoi scorul la 5-2. Al doilea set a fost câștigat la pas de Osaka, după un prim break realizat imediat după reluare.

Serena Williams a făcut multe duble greșeli – acesta a fost unul dintre motivele înfrângerii formidabilei campioane.

222
Tagurile:
Serena Williams

Загрузка...

Surpriză în meciul Simona Halep - Serena Williams!

264
(reînnoit 11:58 16.02.2021)
Meciul cel mai așteptat a avut un final neașteptat - în vârstă de 39 de ani, Serena Williams a demonstrat că încă are resurse.

BUCUREȘTI, 16 feb – Sputnik. În ciuda aprecierilor unor case de pariuri, era greu de presupus că marea campioană Serena Williams va reuși, la cei 39 de ani, să revină în forță și să o învingă pe numărul 2 mondial, Halep.

Meciul s-a încheiat cu o surpriză – după ceva mai mult de o oră, cu o victorie categorică a americancei, clasată acum pe locul 10 în clasamentul WTA: 6-3, 6-3.

Serena Williams s-a impus prin serviciul puternic și precis, iar Simona nu a reușit să își facă jocul.

Serena a început în forță, dominând meciul pe toată durata sa.

264
Tagurile:
Simona Halep
Tematic
Cum se simte Simona Halep după ce s-a infectat cu Covid-19
Veste uriașă pentru fani: Simona Halep s-a vindecat!
Antrenorul Simonei Halep, dezvăluiri despre starea sportivei

Загрузка...
Une tasse de café

Cafeaua rece poate fi dăunătoare pentru sănătate nutriționist rus

0
(reînnoit 17:26 07.03.2021)
Une spécialiste a prévenu sur le fait que la consommation de café au lait ou à la crème froid pouvait nuire à la santé. Le problème est que certaines bactéries s’y développent.

BUCUREŞTI, 7 mart – Sputnik. Cafeaua călduţă cu adaos de lapte sau smântână rece poate fi dăunătoare pentru sănătate, a declarat într-un interviu pentru Sputnik nutriționistul și gastroenterologul Nuria Dianova.

Potrivit acesteia, diferite microorganisme se formează în băuturi la temperatura camerei. Deşi cafeaua neagră în general se poate consuma, fără a fi dăunătoare, este recomandabil să nu lăsați cafeaua cu lapte sau cu smântână pe masă sau în mașină pentru perioadă mai lungă de timp.

„Umiditatea este cel mai optim mediu pentru dezvoltarea bacteriilor și microorganismelor. Dacă ați adăugat lapte în cafea, riscul reproducerii microorganismelor crește. Aşadar, o astfel de băutură trebuie băută în decurs de o oră”, a recomandat nutriţionista.

Sfaturi de urmat

De asemenea, potrivit specialistei, cafeaua neagră poate fi păstrată mai mult timp, dar este recomandabil să o păstrați în frigider odată ce s-a răcit.

Ea a mai spus că mesele gata preparate pot fi păstrate la temperatura camerei timp de maximum două ore, iar apoi trebuie plasate în frigider.

0
Tematic
Important: cât îi va costa pe angajați pauza de cafea și de țigară în timpul programului
Cardiolog: Câte cești de cafea poți consuma pe zi