”Tricolorii” au învins-o în mod surprinzător pe Belgia, cu 1-0

Moldova bate Belgia! Furtună înscrie de ziua sa de naștere!

86
(reînnoit 20:35 13.10.2020)
Naționala de tineret a Moldovei a produs surpriza în preliminariile Campionatului European din 2021! ”Tricolorii” au învins-o în mod surprinzător pe Belgia, cu 1-0.

CHIȘINĂU, 13 oct – Sputnik. Singurul gol al partidei disputate la Tiraspol a fost marcat în minutul 38 de fundașul de la Zimbru, Denis Furtună, chiar în ziua în care a împlinit 21 de ani!

Belgia putea să egaleze în minutul 88, dar portarul Victor Straistari a parat spectaculos penalty-ul executat de Ikoma-Lois Openda.

Selecționerul Alexandru Guzun a folosit următorii jucători: Straistari, Voropai, Gaiu, Furtună, Ciopa, Mamaligă (Bulmaga 63), Stînă, Iosipoi (Ștefu 63), Revenco, Osipov (Borș 84), Cleșcenco

Cu 7 puncte acumulate, Moldova a urcat pe locul 4 în clasament, depășind Țara Galilor. ”Tricolorii” îi vor întâlni pe galezi în ultimul meci, în deplasare, pe 13 noiembrie.

Belgia a rămas liderul grupei, cu 13 puncte, cu unul mai mult ca Germania, care are un meci în minus.

(reînnoit 12:01 21.10.2020)
Mircea Lucescu este cel mai în vârstă antrenor din grupele Ligii Campionilor, dar nu este respectat de o parte a fanilor lui Dinamo Kiev, deși a readus echipa în cea mai tare competiție intercluburi din lume după o pauză de 4 ani.

La meciul cu Juventus au putut asista suporterii ucraineni. Autoritățile locale permit accesul a 30% din capacitatea stadionului. Fanii care îl contestă pe antrenorul român au profitat de ocazie pentru a afișa un banner cu mesajul: ”Lucescu, pleacă!” Asta chiar dacă Mircea Lucescu are un start perfect de mandat la Dinamo Kiev, fără eșec în primele 10 partide. Fanii nu i-au iertat trecutul de la Șahtior, unde a activat 12 ani.

În schimb, antrenorul lui Juventus, Andrea Pirlo, l-a salutat călduros pe Mircea Lucescu. Fostul său elev i-a întins mâna, iar tehnicianul român i-a răspuns cu un zâmbet larg și cu o îmbrățișare părintească. ”Lucescu a fost primul meu antrenor, el m-a adus la prima echipă când aveam 15 ani și am debutat la 16 ani. Încă vorbim. Mereu o să-i fiu recunoscător. Acum a fost o bună oportunitate să-l înfrunt”, a declarat Andrea Pirlo.

Chiar și fără Cristiano Ronaldo, Juventus s-a impus cu 2-0, grație dublei marcate în repriza secundă de Alvaro Morata. Atacantul spaniol a profitat de două ori de erorile defensivei ucrainene.

Lucescu a ajuns la 104 meciuri în grupele Ligii Campionilor, fiind unul dintre cei mai experimentați antrenori din această competiție. Pentru Dinamo va urma meciul din 28 octombrie cu Ferencvaros, antrenată de fostul jucător și tehnician al ucrainenilor, Serghei Rebrov. Ferencvaros este condusă de Barcelona după prima repriză, cu 0-2. Messi și Fati au înscris pentru catalani.

La Sankt-Petersburg, Zenit a debutat cu o înfrângere, 1-2 cu Brugge. Belgienii au marcat golul victoriei în minutul 90+3, prin de Ketelaere.

În Germania, Leipzig conduce Istanbul Bașakșehir, cu 2-0, după prima repriză. La oaspeți, fundașul Alexandru Epureanu este titular. Epureanu a devenit al 4-lea moldovean care a jucat în grupele Ligii Campionilor.

27
20.10. 2004. Sergiu Dadu devenea primul moldovean care juca în grupele Ligii Campionilor. A evoluat 30 de minute pentru CSKA Moscova în deplasarea de la Chelsea. Apoi, au mai evoluat în grupele UCL, Serghei Covalciuc (Spartak Moscova) și Alexandru Gațcan (FC Rostov).

CHIȘINĂU, 20 oct – Sputnik. Exact la 16 ani după debutul unui moldovean în grupele celei mai tari competiții intercluburi din lume vine rândul lui Alexandru Epureanu să aibă această șansă. Fundașul naționalei Moldovei ar putea evolua pentru Istanbul Bașakșehir în duelul din deplasare cu RB Leipzig.

În celălalt meci al grupei H se vor duela PSG și Manchester United. Partida de la Paris va fi transmisă de Prime și Digi Sport începând cu ora 22:00.

Tot astăzi, de la ora 19:55, Dinamo Kiev va găzdui Juventus. Antrenorul Mircea Lucescu îl va întâlni pe fostul său elev de la Brescia, Andrea Pirlo, care va debuta în Liga Campionilor. La Juventus nu va evolua vedeta Cristiano Ronaldo, care a fost infectat cu coronavirus.

”I-am întâlnit pe Ronaldo şi pe Messi de multe ori, dar jucătorii mei nu. O vor face în curând, iar eu trebuie să le explic cum sunt. Messi e un jucător scund, care este excepţional pe spaţii mici, datorită acceleraţiei, încrederii în sine şi driblingului său. Ronaldo e un altfel de jucător, pentru că lui îi place mai mult să marcheze şi are nevoie de spaţii mai mari. Ronaldo are nevoie de ajutorul tuturor coechipierilor săi. Messi poate face lucrurile de unul singur. Ronaldo se descurcă în careu sau în apropierea careului, dar el profită de spaţiile create de colegii săi şi înscrie. Asta este, sunt doi jucători diferiţi, dar sunt foarte puternici”, a declarat tehnicianul lui Dinamo Kiev, Mircea Lucescu.

În celălalt meci al grupei G, FC Barcelona va primi replica lui Ferencvaros, într-un meci în care toată lumea așteaptă mai multe goluri de la Leo Messi. Argentinianul a înscris un singur gol în 4 meciuri, fiind cel mai slab start de sezon pentru Messi din ultimii 10 ani. ”Nu am nicio îndoială cu privire la performanţa sa şi o vom vedea în următoarele meciuri, sunt sigur”, a declarat antrenorul Barcelonei, Ronald Koeman.

În alte partide se vor întâlni perechile: Zenit - Brugge, Chelsea - Sevilla, Rennes – Krasnodar și Lazio - Borussia Dortmund.

27
Tagurile:
Liga Campionilor
Tematic
CFR Cluj și Sheriff, eliminate din Liga Campionilor
Italia suspendă meciurile de fotbal: campionatul național, Liga Campionilor, Europa League