Meciul amical de fotbal Italia - Moldova

605
(reînnoit 10:06 08.10.2020)
Selecționata de fotbal a Moldovei a cedat cu 0-6 în amicalul cu Italia, disputat la Florența. Este pentru a doua oară când ”tricolorii” pierd la un asemenea scor categoric. Pe 6 iunie 2001, Moldova a pierdut cu 0-6 în fața Suediei.

”Tricolorii” au început bine meciul și au avut o ocazie mare de gol, prin atacantul Ion Nicolaescu, dar s-a opus portarul de la AC Torino, Salvatore Sirigu.

În minutul 17 celălalt goalkeeper, Alexei Koșelev, a provocat un corner, iar italienii nu au iertat. Mijlocașul Romei, Bryan Cristante a înscris primul gol pentru Italia, cu o lovitură de cap. Din acest moment, gazdele s-au dezlănțuit. Debutantul Francesco Caputo a dublat avantajul în minutul 23. Atacantul de 33 de ani a scăpat de marcajul lui Igor Armaș și l-a învins pe Alexei Koșelev.

În minutul 28, Alexandru Epureanu a intrat în teren în locul lui Cătălin Carp, care se accidentase, dar până la pauză ”tricolorii” au mai încasat trei goluri. Stephan El Shaarawy, care joacă în campionatul Chinei, a reușit o dublă, iar Veaceslav Posmac a trimis incredibil mingea în propria poartă.

• Meciul amical de fotbal Italia - Moldova
    © REUTERS / ALBERTO LINGRIA
    ALBERTO LINGRIA
1 / 7

La pauză, selecționerul Engin Firat a făcut patru modificări, dar tot italienii au marcat. Golgheterul de la Sassulo, Domenico Berardi, a dus scorul la 6-0.

Amicalul cu Italia a fost un test important înaintea meciurilor cu Grecia și Slovenia din Liga Națiunilor. Cu elenii jucăm pe 11 octombrie la Atena, iar contra Sloveniei vom evolua la Chișinău trei zile mai târziu.

Italia a jucat de 28 de ori până acum pe stadionul Artemio Franchi din Florența și niciodată nu a pierdut. Echipa lui Roberto Mancini a ajuns la o serie impresionantă din 14 victorii și 3 remize.

Italia - Moldova 6-0

Marcatori: Cristante 18, Caputo 23, El Shaarawy 30, 45+1, Posmac 37-autogol, Berardi 72

Italia: Sirigu (Cragno 67), Acerbi, Biraghi (Emerson 66), Mancini, Bonaventura (Sensi 68), Cristante, Lazzari, Locatelli, Caputo, El Shaarawy (Grifo 67), Berardi

Antrenor: Roberto Mancini

Moldova: Koșelev (Namașco 46), Armaș, Posmac, Marandici (Reabciuk 46), Crăciun (Mudrac 46), Suvorov (Cociuc 46), Ioniță, Rață, Carp (Epureanu 29), Plătica, Nicolaescu (Milinceanu 79)

Antrenor: Engin Firat

Mesajul FMF după meci pe pagina de Facebook: „Avem mult de lucrat și de învățat lecțiile!”

Marți dimineața, naționala Moldovei a plecat cu o cursă charter spre Florența, oraș care a găzduit pe 7 octombrie meciul amical cu Italia. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Germania condusă de Daniel Siebert. Centralul a fost ajutat de asistenții Jan Seidel și Rafael Foltyn. Siebert a mai arbitrat naționala Moldovei în 2015: amicalul cu Luxemburg.

Lotul selecționatei Italiei la fotbal convocat de Roberto Mancini pentru meciul cu selecționata Moldovei

Portari: Alessio Cragno (Cagliari), Gianluigi Donnarumma (Milan), Marco Silvestri (Hellas Verona), Salvatore Sirigu (Torino);

Fundași: Francesco Acerbi (Lazio), Cristiano Biraghi (Fiorentina), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Danilo D’Ambrosio (Inter), Emerson Palmieri Dos Santos (Chelsea), Alessandro Florenzi (Paris Saint Germain), Manuel Lazzari (Lazio), Gianluca Mancini (Roma), Angelo Obinze Ogbonna (West Ham United), Leonardo Spinazzola (Roma);

Mijlocași: Nicolò Barella (Inter), Giacomo Bonaventura (Fiorentina), Gaetano Castrovilli (Fiorentina), Bryan Cristante (Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (Roma), Stefano Sensi (Inter), Marco Verratti (Paris Saint Germain);

Atacanți: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Francesco Caputo (Sassuolo), Federico Chiesa (Fiorentina), Stephan El Shaarawy (Shanghai Shenua), Vincenzo Grifo (Friburgo), Ciro Immobile (Lazio), Moise Kean (Everton), Kevin Lasagna (Udinese), Riccardo Orsolini (Bologna).

Lotul echipei naționale de fotbal a Moldovei convocat de Engin Firat

Portari: Alexei Koșelev (Fortuna, Olanda), Nicolae Cebotari (Petrolul, România), Stanislav Namașco (Keşla, Azerbaidjan)

Apărători: Igor Armaș (Voluntari, România), Oleg Reabciuk (Pacos de Ferreira, Portugalia), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, Turcia), Denis Marandici (Celje, Slovenia), Victor Mudrac (Slavia, Belarus), Artur Crăciun (Honved, Ungaria), Dinu Graur (Astra, România), Veaceslav Posmac (Sheriff Tiraspol), Petru Racu, Sergiu Plătica (ambii, Petrocub Hîncești)

Mijlocași: Artur Ionița (Benevento, Italia), Cătălin Carp (Ufa, Rusia), Eugeniu Cociuc (Sabah, Azerbaidjan), Vadim Rață (Chindia, România), Mihai Caimacov (Olimpija, Slovenia), Alexandru Suvorov (Sfîntul Gheorghe Suruceni), Andrei Cojocari (Petrocub Hîncești)

Atacanți: Ion Nicolaescu (DAC Dunajská Streda, Slovacia), Nicolae Milinceanu (Vaduz, Liechtenstein/Elveția), Alexandru Boiciuc (Academica Clincenci, România).

(reînnoit 18:27 19.10.2020)
Meci bun făcut de mijlocașul moldovean Artur Ioniță pentru Benevento în Serie A. Nou-promovata a ținut-o în șah pe AS Roma, chiar dacă a cedat pe Olimpico cu 2-5.

CHIȘINĂU, 19 oct – Sputnik. În minutul 54, Artur Ioniță n-a renunțat la o fază de atac și a obținut un penalty pentru echipa antrenată de Filippo Inzaghi. Atacantul Gianluca Lapadula a egalat la doi. În minutul 69, gazdele au preluat din nou conducerea, după un penalty transformat de francezul Jordan Veretout. Imediat, la cealaltă poartă, Ioniță a avut un acțiune frumoasă, dar a tras de puțin pe lângă poartă. Pe final, Roma a mai înscris de două ori și s-a impus cu 5-2.

În urma acestei înfrângeri, Benevento a coborât pe locul 10 în clasament, cu 6 puncte. După 4 etape lider este AC Milan, cu maximum de puncte.

În Anglia a avut loc un meci incredibil la redebutul lui Gareth Bale la Tottenham. În minutul 81, echipa antrenată de Jose Mourinho conducea cu 3-0 pe West Ham. Acest scor fusese înregistrat deja în minutul 16, după ce Heung-Min Son a deschis scorul în primul minut, iar Harry Kane a reușit o dublă. În minutul 82, Balbuena a dat semnalul revenirii lui West Ham. Egalarea a fost înfăptuită și cu ajutorul unui fotbalist de la Tottenham, pentru că Davinson Sanchez și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 85, cu capul. Manuel Lanzini a dat lovitura în minutele de prelungire, egalând în 90+4 cu un șut fabulos, de la marginea careului, care a intrat în poartă din bara transversală.

Gareth Bale, împrumutat de la Real Madrid, a fost introdus pe teren în minutul 72, la 3-0, și a fost martorul revenirii fantastice a lui West Ham.