Victoria echipei de fotbal Bayern Munchen în semifinala Ligii Campionilor

Bayern se va duela cu PSG în finala Champions League 2020!

124
(reînnoit 06:50 20.08.2020)
Bayern Munchen este a doua echipă calificată în finala Ligii Campionilor. Formația pregătită de Hans-Dieter Flick a dispus cu 3-0 de Olympique Lyon, grație dublei marcate de Serge Gnabry și golului înscris pe final de Robert Lewandowski

CHIȘINĂU, 20 aug - Sputnik. Neamțul cu origini ivoriene, Serge Gnabry a punctat de două ori în prima repriză, în minutele 18 și 33. Polonezul Robert Lewandowski a stabilit scorul final în minutul 88, ajungând la 15 goluri în actuala ediție a Ligii Campionilor.

După 8-2 în sferturi cu Barcelona, Bayern a mai obținut o victorie categorică și pare favorită în finala de duminică cu PSG, programată la Lisabona, de la ora 22:00.

Bayern a mai câștigat până acum de 5 ori Liga Campionilor, ultima dată în 2013, în timp ce PSG ajunge pentru prima dată în ultimul act al celei mai tari competiții intercluburi din lume.

Tot astăzi s-au desfășurat meciurile primei etape preliminare a viitorului sezon al Ligii Campionilor. Sheriff Tiraspol a învins campioana Luxemburgului, Fola Esch, cu 2-0. Golurile au fost marcate de Anatole Abang (36) și Andrej Lukic (81). În runda următoare, Sheriff va întâlni campioana Azerbaidjanului, Qarabag. Meciul de la Baku va avea loc pe 26 august.

• Victoria echipei de fotbal Bayern Munchen în semifinala Ligii Campionilor
    © REUTERS / POOL
1 / 3

Într-o altă partidă, CFR Cluj a trecut în deplasare de Floriana (Malta), cu 2-0. Cestor și Golofca au punctat pentru campioana României în repriza secundă. În runda a doua, echipa antrenată de Dan Petrescu va juca acasă cu Dinamo Zagreb.

Primul meci din semifinală: PSG - RB Leipzig

Campioana Franței, Paris Saint-Germain a făcut spectacol în prima semifinală a Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a surclasat-o pe Leipzig (Germania), cu scorul 3-0. Golurile au fost marcate de Marquinhos (minutul 13), Di Maria (42) și Bernat (56).

Meciul PSG-Leipzig din semifinala UEFA Champions League

Cel mai scump jucător din istoria fotbalului, Neymar a avut ghinion și în acest meci, brazilianul lovind de două ori bara. De partea cealaltă, Leipzig nu l-a putut învinge pe portarul Sergio Rico, care l-a înlocuit pe Keylor Navas, accidentat în sfertul de finală cu Atalanta.

Meciul de fotbal PSG-Leipzig

PSG va juca în finala de duminică cu învingătoarea dintre Bayern Munchen și Olympique Lyon. A doua semifinală se va disputa miercuri seara, de asemenea în Portugalia. Germania are până acum 7 succese în Liga Campionilor, în timp ce Franța a câștigat această competiție doar prin Olympique Marseille, în 1993

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>

(reînnoit 18:27 19.10.2020)
Meci bun făcut de mijlocașul moldovean Artur Ioniță pentru Benevento în Serie A. Nou-promovata a ținut-o în șah pe AS Roma, chiar dacă a cedat pe Olimpico cu 2-5.

CHIȘINĂU, 19 oct – Sputnik. În minutul 54, Artur Ioniță n-a renunțat la o fază de atac și a obținut un penalty pentru echipa antrenată de Filippo Inzaghi. Atacantul Gianluca Lapadula a egalat la doi. În minutul 69, gazdele au preluat din nou conducerea, după un penalty transformat de francezul Jordan Veretout. Imediat, la cealaltă poartă, Ioniță a avut un acțiune frumoasă, dar a tras de puțin pe lângă poartă. Pe final, Roma a mai înscris de două ori și s-a impus cu 5-2.

În urma acestei înfrângeri, Benevento a coborât pe locul 10 în clasament, cu 6 puncte. După 4 etape lider este AC Milan, cu maximum de puncte.

În Anglia a avut loc un meci incredibil la redebutul lui Gareth Bale la Tottenham. În minutul 81, echipa antrenată de Jose Mourinho conducea cu 3-0 pe West Ham. Acest scor fusese înregistrat deja în minutul 16, după ce Heung-Min Son a deschis scorul în primul minut, iar Harry Kane a reușit o dublă. În minutul 82, Balbuena a dat semnalul revenirii lui West Ham. Egalarea a fost înfăptuită și cu ajutorul unui fotbalist de la Tottenham, pentru că Davinson Sanchez și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 85, cu capul. Manuel Lanzini a dat lovitura în minutele de prelungire, egalând în 90+4 cu un șut fabulos, de la marginea careului, care a intrat în poartă din bara transversală.

Gareth Bale, împrumutat de la Real Madrid, a fost introdus pe teren în minutul 72, la 3-0, și a fost martorul revenirii fantastice a lui West Ham.

125
Euro 2020 urma să se dispute în 12 țări, inclusiv România, dar președintele UEFA, Aleksander Ceferin, a recunoscut că, în cazul în care efectele pandemiei nu vor fi încheiate în vara anului viitor, numărul de gazde al turneului final ar putea fi redus.

CHIȘINĂU, 16 oct – Sputnik.”Suntem absolut siguri că va avea loc, dar ar putea să se joace în 11 ţări, în opt, cinci sau una singură. Singura necunoscută este dacă va fi cu un public limitat pe stadioane, cu tribune pline sau fără spectatori”, a declarat Ceferin pentru Daily Mail.

Președintele UEFA a anunțat că spectatorii vor avea acces pe stadioane dacă autoritățile locale vor permite, iar unele partide s-ar putea doar cu un anumit procent din capacitatea stadioanelor ocupat.

România va găzdui, dacă situația sanitară locală din vara anului viitor o va permite, patru partide din cadrul turneului final al Campionatului European. Pe Arena Națională, se vor juca trei meciuri și o partidă din cadrul optimilor de finală.

UEFA a stabilit iniţial ca EURO 2020 să fie găzduit de 12 oraşe-gazdă: Amsterdam, Baku, Bilbao, Bucureşti, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Munchen, Roma și Sankt Petersburg.

EURO 2020 va fi a 16-a ediție a Campionatului European de fotbal. Deoarece în 2020 se aniversează 60 de ani de la înființarea turneului, competiția trebuia să fie desfășurată inițial în 12 orașe ale Europei între 12 iunie și 12 iulie 2020, dar a fost amânată pentru perioada 11 iunie - 11 iulie 2021, din cauza pandemiei de COVID-19.

Tragerea la sorți pentru turneul final a avut loc chiar dacă nu se cunosc toate echipele calificate:

Grupa A: Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția

Grupa B: Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C: Olanda, Ucraina, Austria, Georgia sau Macedonia de Nord

Grupa D: Anglia, Croația, Cehia, Serbia sau Scoția

Grupa E: Spania, Polonia, Suedia, Irlanda de Nord sau Slovacia

Grupa F: Franța, Portugalia, Germania, Ungaria sau Islanda

Ultimele 4 echipe calificate se vor cunoaște pe 12 noiembrie.

(reînnoit 21:16 19.10.2020)
O știre care a produs un șoc – Călin Popescu Tăriceanu a demisionat din ALDE, formațiunea pe care a înființat-o!

BUCUREȘTI, 19 oct – Sputnik. Informația că fondatorul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu a demisionat din formațiunea pe care a înființat-o a șocat oponia publică.

Iar Tăriceanu NU a demisionat singur, ci alături de alți 21 de lideri ai partidului, printre care  Varujan Vosganian, Constantin Avram, Cătălin Beciu sau Emilian Frîncu.

De fapt, nu este nici un scandal – ci o manevră politică, impusă de candidatura celor 22 de liberal-democrați pe listele Pro România.

Concret, pentru că fuziunea ALDE-ProRomânia nu s-a finalizat juridic încă, liderii liberal-democrați vor candida pe listele Pro România – deci trebuia să se înscrie în gruparea lui Ponta, demisionând în prealabil din ALDE.

În cadrul unei ședințe a conducerii ALDE, până la încheierea completă a fuziunii, ALDE va fi condus de  Daniel Chițoiu.