Meciul România-Malta: Unde poate fi urmărit LIVE

1352
(reînnoit 19:49 08.09.2019)
Selecţionata de fotbal a României întâlneşte astăzi pe teren propriu echipa naţională a Maltei, în cadrul calificărilor pentru EURO 2020.

BUCUREŞTI, 8 sept - Sputnik. După ce acum câteva zile selecţionata României la fotbal a fost învinsă de cea a Spaniei în cadrul calificărilor pentru EURO 2020, astăzi echipa naţională a României o întâlneşte pe cea a Maltei, sperând să marcheze cât mai multe goluri, pentru a avea şanse să iasă din etapa grupelor.

Unde poate fi urmărit LIVE meciul România-Malta

Partida de astăzi se va desfăşura pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, cu începere de la ora 19.00 şi va fi transmis LIVE de ProTV.

LIVE TEXT pe: digisport.ro, Telekomsport, DCNews, GSP

Şansele României în meciul cu Malta

Dupa cinci meciuri jucate, adică jumatate din campania de calificare, Romania este pe locul 4 in grupa, cu 7 puncte, golaveraj +5. Suedia, principala contracanditata la locul 2 are 10 puncte si tot un golaveraj +5.

România a învins Malta în meciul tur cu scorul de 4-0.

Naționala joacă pentru a zecea oară la Ploiești, acolo unde nu a pierdut NICIODATĂ în istorie.

Componenţa echipelor

Potrivit sport.ro, Cosmin Contra schimbă atât sistemul d ejoc, cât şi majoritatea titularilor. Va fi o formulă ultra-ofensiva la meciul din această seară, intr-un sistem 4-3-3, in care se vor regasi doar patru jucatori care au început meciul cu Spania din primul minut.

"Chiriches, Stanciu, Razvan Marin si George Puscas sunt cei patru fotbalisti care au inceput partida cu Spania si se vor regasi printre primii 11 si la partida din aceasta seara. Echipa probabila a Romaniei: Radu - Chipciu, Rus, Chiriches, Florin Stefan - Stanciu, R.Marin, Ianis Hagi - Florin Andone, George Puscas, Grozav", notează sursa citată.

Aceeaşi sursă titrează şi care va fi echipa probabilă a Maltei: Bonello - Corbalan, Borg, Agius, Muscat - Fenech, Muscat, Vella, Mbong - Grech, Nwoko

1352
Tagurile:
ProTV, live, Malta, România, Meci, Fotbal
Диего Марадона

70
Argentinianul Diego Armando Maradona, care a încetat din viaţă pe 25 noiembrie, a fost omagiat joi seară la Napoli, atât la meciul dintre echipa italiană şi Rijeka, din Liga Europa, cât şi de fani în afara stadionului.

CHIȘINĂU, 27 nov – Sputnik. Jucătorii echipei Napoli au intrat pe teren purtând banderole negre şi tricouri cu numele Maradona pe spate şi cu numărul 10.

​Pe parcursul zilei, suporterii au venit în faţa stadionului din Napoli, unde au depus flori, fulare alb-albastre, tricouri şi fotografii cu cel care este idolul întregului oraş. Cu o oră înainte de startul meciului, în faţa stadionului erau sute de fani care cântau.

​Diego Maradona a câștigat de două ori Serie A cu Napoli, în 1987 și 1990. În 1987 a cucerit Cupa Italiei, iar în 1989 Cupa UEFA.

Napoli vrea să ajungă cât mai departe în acest sezon a Ligii Europa, în memoria legendarului argentinian, decedat la doar 60 de ani. Echipa antrenată de Gennaro Gattuso s-a impus aseară cu 2-0 în fața lui Rijeka și este lidera grupei F, cu 9 puncte, cu două mai mult ca Real Sociedad și AZ Alkmaar.

70
Tagurile:
omagiu, Diego Maradona

Загрузка...
AS Roma

73
Un autogol și un penalty inexistent au rezolvat partida de la Cluj din Liga Europei. După 0-5 la Roma, campioana României s-a înclinat şi pe teren propriu, în urma a două goluri încasate în repriza secundă.

CHIȘINĂU, 27 nov – Sputnik. După o primă repriză echilibrată, Roma și-a înclinat balanța în favoarea ei și grație celor două modificări făcute la pauză. Antrenorul Paulo Fonseca a introdus piese de bază precum Veretout şi Mikhitaryan. În minutul 49, Roma a deschis scorul. Veretout a executat o lovitură liberă cu efect, iar Debeljuh a deviat nefericit în propria poartă.

Oaspeţii au primit un penalty inexistent în minutul 67, când Mikhitaryan s-a ciocnit de portarul Bălgrădean. Veretout a ieșit iar la rampă și a marcat fără emoții.

”Ei nici n-au cerut penalty. Jucătorii noștri erau supărați, mi-era frică să nu ia roșu la faza aia. Și eu m-am enervat. Young Boys a câștigat, din păcate. Ne rugăm să nu câștige la Roma acum, deși au capacitate să facă asta. E o echipă mare, va pune probleme italienilor. Noi cu CSKA? Avem mari probleme de lot, iar ei nu au ce să piardă”, a declarat antrenorul lui CFR, Dan Petrescu.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Djokovic, Itu (Chipciu 51) – Rondon, Păun (Carnat 71), Pereira – Debeljuh (Vojtus 70).

AS Roma: Lopez – Spinazzola (Mkhitaryan 64), Cristante, Jesus – Peres, Villar, Diawara (Milanese 76), Calafiori – Pellegrini (Veretout 46), Perez (Tripi 84) – Mayoral (Dzeko 64).

În urma victoriei, AS Roma s-a calificat în faza următoare a competiției, în timp ce clujenii trebuie să câștige obligatoriu ultimele două meciuri ale grupei pentru a se califica. Următoarele meciuri vor avea loc pe 3 decembrie, AS Roma - Young Boys şi CFR - CSKA Sofia.