Finala Ligii Campionilor: Unde putem urmări LIVE meciul FC LIVERPOOL-TOTTENHAM HOTSPUR

1161
(reînnoit 20:36 01.06.2019)
Capitala spaniolă va avea o senzație unică în limba engleză, întrucât zeci de mii de fani ai fotbalului călătoresc în oraș pentru jocul de la stadionul Atletico Madrid Wanda Metropolitano pentru finala din Champions League din această seară.

CHIȘINĂU, 1 iun - Sputnik. Astăzi are loc finala UEFA Champions League, disputată între echipele „FC LIVERPOOL” și ”TOTTENHAM HOTSPUR” pe stadionul echipei Atledico din Madrid, cu începere de la ora 22:00 ora Chișinăului și Bucureștiului (ora 21.00 ora locală).

De asemenea, poate fi vazut aici, pe internet. LIVE-ul porneste cu 30 de minute ]naintea meciului: https://livesport.ws/en/81719-tottenham_hotspur-liverpool.html sau aici: http://livetv.sx/enx/eventinfo/803885_tottenham_liverpool/

Fanii Liverpool și Tottenham se adună la stadion.

Iată și imagini video de la sesiunea de antrenament.

Se presupune că peste 80.000 de fani au călătorit spre Spania pentru meci, în ciuda faptului că doar 34.000 de bilete sunt alocate pentru fanii ambelor echipe.

Locul de desfășurare pentru finală este stadionul Wanda Metropolitano al Atletico Madrid, care are o capacitate de 67.000 de de locuri.

În funcție de țări, iată partenerii UEFA care difuzează LIVE finala UCL.

1161
Тема:
UEFA Champions League, finala: meciul Liverpool - Tottenham (22)
Simona Halep

Meci de infarct la Australian Open: Simona Halep - Garbine Muguruza, scor strâns!

1669
(reînnoit 09:35 30.01.2020)
Cel mai tare meci al turneului de mare șlem, între două campioane cu un istoric al confruntărilor pe muchie de cuțit

BUCUREȘTI, 20 ian - Sputnik, Evan Răutu. La această oră se dispută meciul din semifinalele Australian Open dintre Simona Galep și spanioloaica Garbine Muguruza. Meciul poate fi urmărit în direct la TV pe Eurosport 1.

Partida se dispută pe o temperatură de 40 de grade Celsius.

Este a șasea partidă între cele două.

UPDATE, 9.33: Simona Halep a pierdut meciul cu Garbine Muguruza și părăsește turneul.

Scor la setul 2, meciul Halep-Muguruza de la Australia Open:

5-7, GAME, SET, MATCH GARBINE MUGURUZA! - titrează GSP.

5-6: Muguruza trece în fața Simonei. Halep are șanse să trimită meciul în tiebreak

5-5: Muguruza salvează pe final de set.

5-4: Muguruza câștigă la zero pe propriul serviciu

5-3: După ce Halep a fost condusă 30-15, a reușit un backhand fix în colțul terenului, după care a menținut ritmul și și-a adjudecat game-ul!

4-3: Chiar dacă Simona a condus cu 30-0, Garbine a întors la 40-30, iar apoi a învins.

4-2: În gheimul său, Simona Halep reușește să se desprindă!

3-2: Simona a avut 3 mingi de break. Doi ași au scos-o pe Garbine din încurcătură când era nevoie. A urmat o lovitură de dreapta în lung de linie extraordinară a jucătoarei noastre și o minge trimisă afară de Muguruza. Al doilea break al Simonei! - transmite GSP

2-2: Game haotic, 15-30, 30-30, 30-40 și break Garbine. Darren Cahill încearcă să o încurajeze pe Simona din tribune. Îngrijorare pe fața antrenorului australian.

2-1: Halep reușește breakul

1-1: Simona face 3 puncte și închide gameul.

0-1: Jucătoarea spaniolă își adjudecă primul game. Simona a rupt o rachetă de furie, imediat după ultimul punct al primului set.

PRIMUL SET: MUGURUZA CÂȘTIGĂ LA TIEBREAK, 7-6 (10-8)

Scorul în meciul dintre Halep și Muguruza a evoluat astfel:

6-6: Garbine a jucat îngrijit, a lovit foarte puternic și a dus setul în tiebreak

6-5: Halep câştigă 3 game-uri consecutive

5-5: Muguruza resimte tensiunea momentului! Simona revine în set

4-5: Halep își adjudecă gameul la zero

3-5: Simona a dus jocul în prelungiri, dar nu a reușit să conducă suficient schimburile

3-4: Muguruza urcă din nou des la fileu, Simona cedează.

3-3: Game Muguruza

3-2: Halep face 4 puncte consecutive și își adjudecă gameul

2-2: Muguruza își câștigă din nou greu serviciul.

2-1: Simona câștigă la zero

1-1: Muguruza își câștigă greu serviciul.

1-0: Simona primul game pe serviciu

Simona Halep a jucat ieri noapte meciul din sferturile de finală de la Australian Open împotriva estonienei Anett Kontaveit.

Jucătoarea română a făcut o demonstrație de forță la Melbourne, spulberându-și adversara cu un sec 6-1, 6-1, în numai 53 de minute - unul dintre cele mai rapide din istoria sferturilor celebrului turneu de Mare Șlem.

41
Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă dramatic de Muntenegru, cu scorul de 27-26 (11-12), astăzi, la Kumamoto, în Grupa C a Campionatul Mondial din Japonia.

BUCUREȘTI, 4 dec - Sputnik, Marius Holdean. Tricolorele au suferit astăzi a doua înfrângere la acest Mondial şi riscă să rateze calificarea în grupele principale ale competiţiei.

România a reuşit 45 de minute excelente, însă ultimul sfert de oră al partide a fost catastrofal şi a înclinat decisiv balanţa. În prima repriză, echipa antrenată de Tomas Ryde s-a aflat la cârma jocului după ce a fost condusă cu 2-0, fiind de mai multe ori în avantaj de două goluri pe tabelă, 6-4, 7-5, 8-6, iar la pauză scorul era de 12-11 pentru România.

În partea secundă, România a jucat excelent şi a profitat de slăbiciunile adversarului, desprinzându-se la 21-17, dar apoi a urmat o morişcă a greşelilor, tehnice şi tactice, în apărare şi atac, atât ale jucătoarelor, cât şi ale staff-ului tehnic, iar Muntenegru, antrenată de suedezul Per Johansson (ex-CSM Bucureşti) şi de Adrian Vasile (actualul antrenor principal al echipei CSM Bucureşti), a înscris şapte goluri consecutive, conducând cu 24-21. România a încercat o revenire în finalul partide şi a sperat la un egal, dar a pierdut cu 26-27.

În alt meci din grupă, Spania a surclasat Kazahstanul cu 43-16. În celălalt meci al grupei, Ungaria va înfrunta Senegalul.

Spania ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Muntenegru, 8 puncte, România 4 puncte, Ungaria, 2 puncte, Senegal, 0 puncte, Kazahstan, 0 puncte. Primele trei clasate se califică în grupele principale.

Vineri 6 decembrie sunt programate ultimele meciuri din grupă, Senegal - Kazahstan, Muntenegru - Spania şi România - Ungaria.

Miercuri la Kumamoto au evoluat echipele:

România: Yuliya Dumanska, Denisa Dedu, Diana Ciucă - Aneta Udriştioiu (3 goluri), Laura Pristăviţa, Cristina Neagu (11), Gabriela Perianu (4), Crina Pintea (2), Cristina Florica, Elena Dache (4), Anca Polocoşer, Lorena Ostase, Sonia Seraficeanu, Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu (2), Patricia Vizitiu. Selecţioner: Tomas Ryde.

Muntenegru: Marina Rajcic (1 gol), Marta Batinovic, Ljubica Nenezic - Jovanka Radicevic (6), Durdina Jaukovic (4), Andrea Klikovac (1), Dijana Ujkic, Sanja Premovic, Katarina Bulatovic (3), Tatjana Brmovic (1), Dijana Mugosa, Ema Ramusovic (1), Majda Mehmedovic (2), Jelena Despotovic (2), Milena Raicevic (6), Itana Grbic. Selecţioner: Per Johansson.

41
Tagurile:
Muntenegru, România, Handbal

Загрузка...

Propunere făcută în Senatul SUA pentru achiziționarea sistemelor S-400 din Turcia

0
În Senatul SUA a fost înaintată propunerea de a achiziționa sistemele de rachetă S-400 pe care Turcia le-a procurat de la Federația Rusă.

Respectivul amendament la legea cu privire la asignații bugetare pentru apărarea națională a SUA pentru anul fiscal 2021 a fost înaintat de senatorul republican John Thune.

Din documentul propus reiese că sistemele rusești ar urma să fie procurate din contul bugetului Pentagonului.

Procurarea de la ruși a sistemelor S-400 de către turci a devenit motiv de conflict dintre SUA și Turcia. Livrările sistemelor de apărare antiaeriană S-400, care au provocat o criză în relațiile dintre Turcia și SUA, au demarat la mijlocul lui iulie 2019. Washingtonul a cerut renunțarea la această afacere, în favoarea sistemelor americane Patriot, amenințând cu suspendarea sau anularea livrărilor către Turcia a avioanelor F-35 sau chiar cu introducerea sancțiunilor. Ankara a refuzat să cedeze și a continuat negocierile pentru achiziționarea unei partide suplimentare de S-400.

În ce măsură propunerea senatorului Thune este una realistă, aflați în materialul nostru video.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>