Parlament

Iată cine ne va reprezenta în Parlament în baza votului pe circumscripții uninominale

1333
(reînnoit 11:17 25.02.2019)
Comisia Electorală Centrală a procesat 98 la sută din procesele verbale. Iată cine va ocupa fotoliile de deputați în noul Parlament.

CHIȘINĂU, 25 feb – Sputnik. Comisia Electorală Centrală a procesat 98,04% la sută din procesele verbale. Astfel, în total, au fost validate 1291005 voturi pe circumscripții uninominale.

Pe circumscripția numărul 1 a învins candidatul PSRM Zinaida Grecianîi cu 46,18%. Pe locul doi este Mihai Gnatiuc cu 36,22 la sută, iar pe locul trei este Scutari Vladimir cu doar 7,82 de voturi.

Pe circumscripția numărul doi învingătoare a devenit Irina Lozovanu cu 60, 18 procente din voturi. Pe locul doi este Vadim Lisnic cu 25,90 de voturi, iar pe locul trei Fedișin Eduard cu 7,96 de procente.

Pe circumscripția numărul 3 câștigător a devenit Oleg Sîrbu cu 37,47% . locul doi l-a ocupat Nicolae Melnic cu 33,54 la sută, iar pe locul trei este Dinu Plângău.

Pe circumscripția numărul 4 a devenit învingător Iurie Urzică cu 43,13%. Urmează Vladimir Mizdrenco cu 41,65% și Andrei Cocieru cu 9,35%.

Pe circumscripția numărul 5 a devenit învingător Ion Leucă cu 34,55%. Urmează Alexandr Minizianov cu 28,67% și Irina Dvorjanscaia cu 11,44%.

Pe circumscripția numărul 6 câștigător a devenit învingător Corneliu Padnevici cu 33,19% . Locul doi l-a ocupat Alexandr Lupașco cu 31,24 la sută, iar pe locul trei este Nina cereteu cu 11,35 la sută.

Pe circumscripția numărul 7 învingător a devenit Alla Pilipețcaia cu 37.07 procente.

Pe circumscripția numărul 8 a câștigat Eugeniu Nichiforciuc cu 42,83 de procente.

Pe circumscripția numărul 9 învingător a devenit Alexandr Usatîi cu 33.43 procente.

Pe circumscripția numărul 10 a câștigat Alexandr Nesterovschi cu 33,58 de procente.

Rezultate preliminare la alegerile Parlamentare din 24 februarie, 98,04%
Rezultate preliminare la alegerile Parlamentare din 24 februarie, 98,04%

Pe circumscripția numărul 11 învingător a devenit Savva Oleg cu 33,36 de procente.

Pe circumscripția numărul 12 a câștigat Gheorghe Brașovschi cu 32,77 de procente.

Pe circumscripția numărul 13 învingătoare a devenit Eleonora Graur cu 41,32 la sută.

Pe circumscripția numărul 14 a câștigat Maria Ciobanu cu 33,17 de procente.

Pe circumscripția numărul 15 învingător a devenit Nicolae Ciubuc cu 37,85 la sută.

Rezultate alegeri circumscriptii uninominale 2
Rezultate alegeri circumscriptii uninominale 2

Pe circumscripția numărul 16 a câștigat Ludmila Guzun cu 32,56 de procente.

Pe circumscripția numărul 17 a câștigat Vladimir Plahotniuc cu 72,94 de procente.

Pe circumscripția numărul 18 a câștigat Ilan Șor cu 59,22 de procente.

Pe circumscripția numărul 19 a câștigat Marina Tauber cu 42,92 de procente.

Pe circumscripția numărul 20 a câștigat Pavel Filip cu 45,56 de procente.

Pe circumscripția numărul 21 a câștigat Lilian Carp cu 32,07 de procente.

Pe circumscripția numărul 22 a câștigat Liviu Vovc cu 42,71 de procente.

Pe circumscripția numărul 23 a câștigat Oleg Lipskii cu 40,12 de procente.

Pe circumscripția numărul 24 a câștigat Vasile Bolea cu 48,80 de procente.

Pe circumscripția numărul 25 a câștigat Inga Grigoriu cu 42,70 de procente.

Pe circumscripția numărul 26 a câștigat Iurie Reniță cu 37,30 de procente.

Pe circumscripția numărul 27 a câștigat Vladimir Bolea cu 41,54 de procente.

Pe circumscripția numărul 28 a câștigat Vlad Bătrâncea cu 38,34 de procente.

Pe circumscripția numărul 29 a câștigat Adrian Lebedinschi cu 43,50 de procente.

Pe circumscripția numărul 30 a câștigat Dan Perciun cu 40,76 de procente.

Pe circumscripția numărul 31 a câștigat Grigore Novac cu 38,63 de procente.

Pe circumscripția numărul 32 a câștigat Mihai Popșoi cu 37,03 de procente.

Pe circumscripția numărul 33 a câștigat Andrei Năstase cu 46,32 de procente.

Pe circumscripția numărul 34 a câștigat Alexandru Jizdan cu 41,42 de procente.

Pe circumscripția numărul 35 a câștigat Grigore Repesciuc cu 37,95 de procente.

Pe circumscripția numărul 36 a câștigat Alexandru Jolnaci cu 33.92 de procente.

Pe circumscripția numărul 37 a câștigat Petru Frunze cu 44,92 de procente.

Pe circumscripția numărul 38 a câștigat Alexandru Botnari cu 46,93 de procente.

Pe circumscripția numărul 39 a câștigat Ghenadie Buză cu 42,96 de procente.

Pe circumscripția numărul 40 a câștigat Dumitru Diacov cu 28,51 de procente.

Pe circumscripția numărul 41 a câștigat Efrosinia Crețu cu 30,08 procente.

Pe circumscripția numărul 42 a câștigat Elena Bacalu cu 35,36 de procente.

Pe circumscripția numărul 43 a câștigat Ion Groza cu 32,76 de procente.

Pe circumscripția numărul 44 a câștigat Chiril Tatarlî cu 57,46 de procente.

Pe circumscripția numărul 45 a câștigat Alexandr Suhodolski cu 65,09 de procente.

Pe circumscripția numărul 46 a câștigat Fiodor Gagauz cu 75,88 de procente.

Pe circumscripția numărul 47 a câștigat Alexandru Oleinic,

iar pe circumscripția 48 Viorel Melnic.

1333
Tagurile:
Circumscripții uninominale, Rezultate, alegeri parlamentare
Тема:
Rezultatele alegerilor parlamentare din Republica Moldova 2019 (61)

Загрузка...